Na Nymbursku pokračují otravy a úhyny vodních ptáků

12. srpna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

jezero Poděbrady - IMG_8264

Ekologové ze Záchranné stanice pro zraněné živočichy v Pátku vyjíždí k vodním plochám s otrávenými vodními ptáky. Jak informuje Nymburský deník, nejnověji zaznamenali otravy kachen na rybníku Holský u Rožďalovic.

„Už dříve jsme zaznamenali otravu botulotoxinem na Labi v Nymburce, na Jezeře v Poděbradech. V těchto případech byly otráveny labutě a kachny. Některé se zachránit nepodařilo, jiné zachraňujeme u nás ve stanici,“ říká vedoucí stanice Luboš Vaněk.

Silný úbytek vody a teplé počasí ke zlepšení situace vůbec nepřispívají. „Za letošní sezonu se počet uhynulých jedinců v našem okolí již počítá na stovky. Otrava je způsobena neurotoxickým jedem botulotoxinem, který produkuje bakterie Clostridium botulinum. Za vhodných teplých podmínek je produkce toxinu enormní a ptáci a ryby rychle hynou. Příznaky otravy se projeví malátností, paralýzou končetin a křídel, stáčením hlavy směrem dozadu, při dotyku postiženým ptákům vypadává peří. Pokud se daný jedinec rychle dostane z otráveného prostředí, je možné ho zachránit. Nutná je ale rychlá odborná pomoc a náročná péče,“ vysvětluje Vaněk.

Zdroj: Nymburský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (jezero Poděbrady)

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství