Na některých koupalištích je už nyní zhoršená kvalita vody

Aktualizováno 10. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Máchovo jezero - pláž -  IMG_3628

Přestože vrchol letošního léta ještě nenastal, na území ČR je již v současné době několik lokalit, v nichž není voda vhodná ke koupání. Vyplývá to z monitoringu jakosti povrchových vod, jehož výsledky lze najít na serveru www.koupacivody.cz.

Podle serveru je aktuálně nejhorší situace na Staňkovském rybníku na Třeboňsku a koupališti Český dub v blízkosti Liberce – tyto lokality jsou na serveru označeny červeným symbolem, což znamená vodu nevhodnou ke koupání, neodpovídající hygienickým předpisům a představující zdravotní riziko zejména pro děti, těhotné ženy, alergiky a jedince s oslabenou imunitou.

Mírnější nebezpečí (oranžový symbol) pro uvedené skupiny lidí pak představuje několik dalších lokalit, což platí především pro Máchovo jezero jako celek, kde se přemnožily sinice, jak již portál Naše voda informoval. Kromě Máchova jezera je ale také zhoršená kvalita vod na koupališti Sluníčko u Chrastavy na severu Čech, rybníku Valcha u Klatov, rybníku Hejtman na Třeboňsku a v jižních částech vodní nádrže Lipno.

Kvalitu vody ke koupání kontrolují hygienici, loni monitorovali celkem 119 lokalit koupacích vod. Zmiňovaný server provozuje Koordinační středisko pro rezortní informační systémy KSRZIS.

Naše voda, ilustrační foto (Máchovo jezero) Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy