Na Moravě v Olomouci plave nová výletní loď

Aktualizováno 9. srpna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Kostel_Českobratrské_církve_evangelické,_Olomouc

Ačkoliv se má zato, že řeka Morava není v Olomouci splavná, není to tak docela pravda. Nová výletní loď tam brázdí už několik dní Moravu, kde na hladině doplnila svoji starší sestru nazvanou Ololoď Kordulka.Nová loď už má název a zveřejněn bude na zářijovém festivalu Řeka má duši, kdy bude její křest, řekl ČTK provozovatel výletních lodí Šimon Pelikán.

„Novou loď jsem postavil kvůli tomu, abych zvýšil kapacitu výletních plaveb v Olomouci. Na starší loď Kordulka se vejde 12 osob a když přijede školní výlet nebo autobusový zájezd, tak lidé musí na břehu čekat, až na ně přijde řada. Nová loď pojme dalších 12 lidí,“ uvedl Pelikán.

Výletní loď postavil Pelikán s pomocí řemeslníků z Olomouce a blízkého okolí. K řece Moravě hotovou loď dopravil minulý týden nákladní automobil a na vodu byla spuštěna nedaleko centra Olomouce a svého kotviště.

Nová loď má podle Pelikána lepší výbavu než její předchůdkyně Ololoď-Kordulka. „Je tady toaleta, bar a přibude i kuchyňka,“ uvedl Pelikán. Řekl, že vybavení lodi bylo zkonstruováno tak, aby se její část mohla po složení laviček rychle proměnit například v taneční parket a druhá v místnost s cateringovými stolky. „V zimě bude loď zateplena a prostor pro cestující uzavřeme,“ řekl Pelikán.

Poptávka po výletních plavbách Olomoucí podle Pelikána roste, přičemž mezi klienty přibývá zahraničních turistů. Výletní loď často slouží i pro soukromé akce, jako jsou rodinné oslavy či firemní večírky. „Součástí výletních plaveb je povídání o historii města, jeho památkách i o řece Moravě. Výklad na nové lodi bude více zaměřen na olomoucké baroko,“ uvedl Pelikán.

Pelikán v Olomouci provozuje také netradiční turistický vůz Ološlap, který je poháněn silou lidských nohou. Ološlap sveze až 11 cestujících, přičemž osm z nich může šlápnout do pedálů, s jejichž pomocí se osmisetkilogramové vozítko opatřené volantem a brzdou uvádí do pohybu.

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, Jiří Komárek

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony