Na Moravě v Hodoníně bude rybí přechod

Aktualizováno 23. ledna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

rybi prechod

Vodohospodáři chtějí upravit jez na řece Moravě v Hodoníně tak, aby se stal jeho součástí rybí přechod. Vodní kaskáda vytvořená z balvanů rybám umožní, aby se při tazích dostaly do klidného toku nad jezem.

Dosud pro ně znamená nepřekonatelnou překážku. ČTK to dnes řekla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

„K projektu v Hodoníně nyní vzniká studie. V dubnu bychom mohli vědět, kde přesně by bylo možné rybí přechod vybudovat a také kolik by tento záměr měl stát,“ doplnila Tomíčková.

Vodohospodáři postavili na jižní Moravě rybí přechod v roce 2005 na jezu na řece Dyji v Břeclavi. Stál 30 milionů korun. O pět let později jej v menší podobě vybudovali na Dyji v nedaleké Lednici. Stavba této kaskády tam přišla na čtyři miliony korun.

Rybí přechody využívají při svých tazích především mníci, jeseteři, candáti nebo ostruchy. V horních tocích řek se vytírají. Podle ochranářů by se měly budovat mnohem více. Vodohospodáři plánují stavbu rybích přechodů na řece Dyji mezi Znojemskou přehradou a vranovskou nádrží.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství