Na Mělnicku chtějí postavit sklad na úschovu věcí v průběhu povodní

5. června 2014 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

Povodeň poté - vnitřek auta_n

Lidé v Zálezlicích na Mělnicku, které už třikrát postihly v nedaleké minulosti ničivé povodně, plánují postavit v obci velký sklad. Informoval o tom vysílání Českého rozhlasu s tím, že ve skladu bude možné v době povodní schovat nábytek a další osobní věci.

Sklad má být dokončen v příštím roce. Radnice se inspirovala v Německu.„Tam už se učí s vodou žít a vědí, že když voda přijde, tak ji neporazí, ale musí jí udělat maximální ústupky. Tak si postavili na kopci sklad a tam lidi vystěhují, voda proběhne, oni se vyčistí a nastěhují zpátky a postupně se stěhují. Jsme první v České republice, kteří budou protipovodňovou ochranu takhle řešit,“ vysvětluje starosta Jiří Čížek.

Stavba bude sloužit především lidem z Kozárovic. Ti nejsou před vodou chráněni tak dobře, jako lidé v Zálezlicích. „Na konci Zálezlic, blíž ke Kozárovicím bude stát něco jako řadové garáže. Proti sobě tam bude takových dvacet větších garáží,“ doplňuje starosta. Ve skladu se bude dát měnit plocha podle potřeby.

Další podobný hangár plánuje radnice postavit naproti obecnímu úřadu. Tam budou skladovat i čerpadla, vysoušeče a další stoje. Obě stavby za statisíce korun chce radnice dokončit příští rok. Naprostá většina obyvatel obce plány radních vítá.

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka