Na Lipně si teď můžete půjčit i elektrické čluny

29. června 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

Minolta DSC

Tichá jízda bez emisí skleníkových plynů je hlavní předností pěti elektrických lodí, na kterých se nově mohou turisté projet po Lipenské přehradě. Oznámil to Marek Sviták ze společnosti ČEZ, která projekt podpořila 2 miliony korun.

Z Černé v Pošumaví, kde mají elektročluny přístav, tak nyní mohou turisté podnikat vyhlídkové a rekreační plavby šetrné k životnímu prostředí.

Pětice nových katamaranů, lodí se dvěma trupy, má místo plachty k dispozici dvě baterie. Ty jí umožní prohánět se po největší české nádrži až šest hodin. „Doba provozu se odvíjí i od počastí. Pokud fouká silný vítr a jsou vlny, tak je provozní doba o něco nižší. Každopádně se stále pohybuje v hodinách,“ vysvětlila Marie Najbrtová, předsedkyně Občanského sdružení RAM.

Po skoro padesáti čtverečních kilometrech vodní plochy mohou turisté s elektročluny jezdit úplně volně. Pět metrů dlouhá loď zvládne uvézt šest lidí. Pasažéři si musejí hlídat především baterii. Pokud by baterie neočekávaně vypověděla službu, jsou lodě vybaveny záložní. Zájemci si netradiční plavidla mohou vypůjčit bez speciálních kurzů. „Podmínkou řízení elektročlunu je věk minimálně 16 let. Každý „kapitán“ musí absolvovat pouze několikaminutové školení zaměřené na ovládání lodě,“ upozorňuje Najbrtová na podmínky, za kterých si lidé můžou netradičně poháněná plavidla půjčit.

Naše voda, foto: ČEZ, František Lust

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla