Na Liberecku skončily opravy po povodních

13. prosince 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

velká voda a chodec

Na Liberecku definitivně skončily renovace toků po bleskové povodni. Opravy přitom trvaly, jak informovala ve svém zpravodajství Česká televize, celkem 3,5 roku.

Potoky a řeky byly zanesené sutí, břehy zničené a někde si voda dokonce vytvořila úplně nové koryto. Práce přišly na půl miliardy. Jako poslední je připravené k předání koryto Nisy v Hrádku. Rozvodněná Nisa sebou v létě 2010 brala kusy domů. Jen místní tehdy dokázali rozeznat, kde má řeka koryto. Teď je skoro šestikilometrový úsek kompletně opravený.

Naopak v Heřmanicích, kterým se po povodni začalo říkat severočeské Troubky, podle televizní reportáže ještě hotovo zdaleka nemají, ani tři a půl roku po velké vodě. Díky opravenému korytu se ale mohlo začít s budováním páteřní silnice, která vede právě nad místním potokem.

Nákladnou opravou prošla i přehrada Mlýnice. Před třemi lety sice nápor tisícileté povodně vydržela, voda se ale přelila přes korunu hráze, a proto jí bylo potřeba zpevnit. Povodí Labe muselo opravit koryta řek a potoků na 44 místech. Náklady se vyšplhaly na půl miliardy korun. Celkový účet za srpnovou povodeň 2010 ale přesáhl dohromady 8 miliard.

Zdroj: Česká televize, ilustrační foto Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka