Na koleji v Liberci kvůli legionelle platí zákaz sprchování

20. října 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

sprcha

Na čtyřech ze šesti bloků univerzitních kolejí v Liberci – Harcově zakázali hygienici sprchování a mytí. Opatření se týká asi 1600 studentů. Důvodem k vydání zákazů je překročení mezní hodnoty bakterie legionella, řekla dnes ČTK mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Bakterie legionella může způsobit zdravotní komplikace včetně těžkého zápalu plic. Ohroženou skupinou jsou lidé s oslabenou imunitou a starší osoby, děti ohroženou skupinou nejsou. Legionella se obvykle množí ve špatně konstruovaných nebo nedostatečně udržovaných rozvodech teplé vody. Na rozdíl od běžných vodních mikroorganismů se dokáže množit i při teplotě 45 stupňů Celsia a přežívá i teplotu 60 stupňů. K jejímu rozšíření na univerzitních kolejích zřejmě přispělo to, že přes léto byly čtyři bloky mimo provoz.

Podle Balašové už univerzita provedla nápravná opatření. „Byla provedena dvoukroková sanace, která spočívala nejprve v termické dezinfekci a poté v chemické dezinfekci,“ uvedla. Obvykle podle ní stačí jedno opatření k pročištění rozvodů a likvidaci bakterie. „Tady byly pro jistotu provedeny kroky dva, protože je tam velké množství studentů a ten nález nebyl malý,“ dodala. Hygienici předpokládají, že kontrolní odběry už budou v pořádku. Výsledky by měly být známé v průběhu příštího týdne.

Mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková dnes ČTK řekla, že ubytovaným studentům budou omezení finančně kompenzovat. „Dáme jim slevu deset procent denně z kolejného, které je 90 korun za lůžko a noc,“ uvedla. Problém s výskytem legionelly univerzita řešila i loni. Tehdy stačilo chemické ošetření chlorem. Tentokrát použila i termické, při kterém se voda v trubkách ohřála až na 70 stupňů Celsia.

ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace