Na Josefovských loukách vzniká ornitologický park

3. ledna 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

16_colek_dravy_7080

Díky sponzorským darům mohla česká společnost ornitologická (ČSO) obohatit lokalitu Josefovské louky v blízkosti Jaroměře o další prvky podporující biodiverzitu, včetně vodních živočichů. Informoval o tom předseda ČSO Zdeněk Vermouzek.

Společnost podle něj totiž získala loni další dva hektary pozemků, na nichž vznikla nová tůň, zároveň je také již zpracována projektová dokumentace na úpravu severního zavodňovacího kanálu a scénář programu pro školy. Výkup dvouhektarového pozemku byl možný opět díky štědrým darům členů a příznivců ČSO. Na transparentním účtu se od července 2012 sešlo do konce roku 53 860 korun od 23 dárců. Aktuálně tak ČSO vlastní 13,5 ha a je jednoznačně největším vlastníkem pozemků v zájmovém území.

Díky podpoře Nestlé a Nadace Partnerství navíc vznikl podrobný scénář programů pro školní výpravy, který bude ČSO pravidelně nabízet od jara 2013. „Také novou tůň pro obojživelníky a další vodní živočichy jsme mohli nechat vybagrovat díky této podpoře. Pro ptáky jsou tůně a jejich břehy zdrojem potravy, po několika letech je jejich význam viditelný na první pohled. Dokud tůně na loukách nebyly, byla i jediná žába v celém území vzácností. Dnes, když přijdete na okraj kterékoli tůně, vyskakují z jejích okrajů desítky skokanů a dohromady jich v celém nevelkém území žije mnoho set nebo spíš tisíc. Nejvzácnějším zjištěným obojživelníkem je čolek velký,“ podotýká Vermouzek.

Do budoucna připravuje ČSO další aktivitu, kterou podpořil Královéhradecký kraj. „Autorizovaného projektanta jsme nechali zpracovat projektovou dokumentaci na úpravu koryta severního kanálu. Předpokladem realizace je ale získání řady drobných pozemků, kterých by se tato rozsáhlá úprava dotýkala. Realizace se tedy nejspíš dočkáme až za několik let, zpracovaný projekt nám pomáhá určovat priority pro další výkupy pozemků,“ uvedl předseda ornitologů.

Myšlenku takzvaného ornitologického parku Josefovské louky v současné době finančně podporují Krajský úřad Královéhradeckého kraje, Nadace Partnerství, Nestlé a soukromí dárci.

Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace