Na Jordánu se začala hloubit beztlaková štola

Aktualizováno 1. března 2012 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

ilustrační foto

Tento týden zahájila firma Metrostav práce na dlouho chystané beztlakové štole ve známém táborském rybníku Jordán. Oznámilo to město Tábor. 

Vlevo vedle vodopádu mohou návštěvníci Jordánu vidět výstupní otvor budoucí štoly. Ta bude dlouhá celkem 150 m a povede obloukem k objektu uzávěrů, který bude vybudován na břehu Jordánu u ulice U stadionu Míru.

Štola je vedena obloukem proto, aby se vyhnula tělesu sypané hráze. Jedním odstřelem se předpokládá vyražení cca 1 m štoly. „Počítáme s frekvencí dvou až tří odstřelů denně. Je počítáno s prací o sobotách a nedělích, nikoliv však v noci,“ uvedl Karel Hotový, který o rekonstrukci Jordánu informuje.

Současně probíhá odpouštění Jordánu. „Protože možnosti jsou omezené a záložní nádrže Košín a Malý Jordán se rychle plní, bude ražba štoly za 2 – 3 dny přerušena, do Jordánu pustíme vodu z Košína a Malého Jordánu a jakmile odteče (odhad je že se tak stane v závěru příštího týdne) zahájíme instalaci násosky,“ dodává Hotový s tím, že ta potrvá zhruba sedm dní. Poté by měla být manipulace s hladinou pod kontrolou.

Zdroj: Město Tábor

 
 
 
 
 
Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství