Na jihu středního Slovenska už 100 dní nepršelo

Aktualizováno 17. listopadu 2011 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

deště se jih středního Slovenska už 100 dní nedočkal

Tento rok je na Slovensku ve srovnání s minulými lety velmi chudý na srážky. Několik bouřkových lijáků a epizodických srážkových období se vyskytlo pouze v první polovině léta. Na jihu středního Slovenska nepršelo už téměř sto dní, píše deník Pravda.

To se projevuje i na aktuálních hydrologických podmínkách. Nízké vodní stavy a průtoky dělají problémy také na Dunaji. V posledních sedmnácti letech, počínaje rokem 1994, byl přitom na území Slovenska pozorován vzestup srážek. Kromě letošku byl zaznamenán průběžný schodek srážek v prvních 10 měsících roku pouze v letech 1997, 2000 a2003, uvádí Pravda.

Vývoj bilance srážek v listopadu je jednoznačně negativní a deficit se dále zvýrazňuje. „Nepříznivé na současném stavu je zejména to, že některé oblasti Slovenska trpí výrazným nedostatkem srážek již čtvrtý měsíc,“ uvádí se v analýze hydrologických podmínek na Slovensku, kterou vypracovali Pavel Faško a Pavel Matejovič ze Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Výjimečnost a mimořádnost situace začíná podle nich zvýrazňovat i již zmiňovaná minimální srážková činnost na jihu středního Slovenska. „Pokud by se splnily očekávání, že srážkové poměry se v listopadu již zásadně nezmění, letošní podzim skončí mezi třemi nejsuššími podzimy na Slovensku od roku 1881,“ upozorňují v analýze. Podobně suché byly podzimy v letech1959 a 1908.

Zdroj: deník Pravda

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině