Na jihu Čech už začaly výlovy

23. září 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

rozmberk-vylov-2015

Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, plánuje na podzim z asi 250 rybníků vylovit zhruba 2300 tun tržních ryb, především kaprů. ČTK to řekl předseda představenstva Josef Malecha.

Celkově má Rybářství Třeboň 450 rybníků, které představují asi 8000 hektarů vodní plochy, na tuzemské produkci ryb se podílí zhruba 15 procenty. „Zatím lovíme jen ty menší rybníky. Hlavní lovení jsme posunuli na říjen a budeme lovit až do konce listopadu,“ uvedl Malecha. Rybáři termíny změnili záměrně kvůli teplému počasí. „Bylo teplé léto a kvůli vyhřáté vodě a menšímu obsahu kyslíku ve vodě se velké rybníky loví co nejdéle. Chceme předejít problémům při lovení,“ uvedl Malecha.

Produkce bude i přes teplé a deštivé léto průměrná. V rybnících podle Malechy zatím není dostatek vody, což způsobila předchozí dvě suchá léta. „Stav vody se nijak zásadně nezlepšil,“ řekl Malecha. Z největších jihočeských rybníků se budou letos lovit Rožmberk, Svět, Krčín a Tisý velký. „Na základě prvních kontrolních odlovů bude letošní rok produkčně průměrný. Oproti minulému roku nečekáme žádný výkyv. Ceny vánočních kaprů budou ale známy na konci listopadu, až výlovy skončí,“ uvedl Malecha.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda (Rožmberk 2015) Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství