Na jihu Čech se opět objevila virová nemoc kaprů

Aktualizováno 24. října 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

ryby-kapr-detail-park-voda-img_3432

Na rybníku Dřemliny se objevila virová nákaza kaprů. Informuje o tom agentura Mediafax s tím, že výskyt nemoci potvrdil ředitel Státní veterinární správy České Budějovice František Kouba.

Jak přesně se virová nákaza do rybníku dostala, není jasné. „Mohla se do rybníku dostat přímo s násadou ryb nebo s nějakou uhynulou rybou,kterou přinese kormorán nebo vydra,“ vysvětluje Kouba. Rybník Dřemliny má padesát šest hektarů.Rybáři z něj museli zlikvidovat přes devadesát tun kaprů. „Dochází k nekrózám žaber a k překrvení orgánů,“ popsal nemoc Kouba.

Rybím virem se člověk nakazit nemůže. Kapři se ale musejí zpracovat okamžitě. „U nás není takový závod, který by v tom velkém množství mohl ty ryby zpracovat,“ uvedl Kouba. Místní rybniční soustava u Vodňan má 25 rybníků. Veterináři museli odebrat vzorky ze všech. Jejich majitelé teď netrpělivě čekají na výsledky. Podle rybářů ale letošní produkce předvánočních ryb ohrožena není.

Stejný vir kaprů se v Česku nevyskytl poprvé.Před šesti lety s ním bojovali i rybáři na Ostravsku. Předpisy na sanaci rybníků jsou velmi přísné. Odbahnění jednoho hektaru přijde až na dva miliony korun. Pokud by takový postup veterináři nařídili, menší producenti ryb by jen stěží přežili. Jasněji by mělo být koncem měsíce. Jižní Čechy v souvislosti s nákazou navštíví i evropští komisaři.

Zdroj: Mediafax, ilustrační foto Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství