Na investice do vodovodů může Praha použít 2,3 miliardy od PVK

12. ledna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

PVK - zahájení centrální dispečink - IMG_2688

Na obnovu a investice do vodohospodářské infrastruktury může hlavní město využít příjmy za pronájem této infrastruktury od společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK), které pro rok 2017 činí 2,3 miliardy korun. Výši nájemného potvrdil generální ředitel PVK Petr Mrkos.

Uvedenou částku platí PVK Pražské vodohospodářské společnosti, která je stoprocentně vlastněna hlavním městem. Příjmy od PVK tvořily přitom zdroje na investice do vodohospodářství v Praze i v předchozích letech, přičemž investice hlavního města zatím nikdy nepřesáhly a ani nedosáhly dvou miliard korun.

Částka 2,3 miliardy není ale konečnou částkou, která letos do vodohospodářské infrastruktury v Praze může jít. PVK sama plánuje na rok 2017 na opravy poruch a havárií vodovodních a kanalizačních sítí částku 800 milionů korun. Aniž by tak hlavní město vydalo jedinou korunu, může se letos pro zlepšení vodohospodářské infrastruktury v Praze využít letos částka 3,1 miliardy korun.

Díky opravám a investicím v minulých letech se v hlavním městě zásadním způsobem snížily ztráty vody v trubní síti. V loňském roce tak činily tyto ztráty historicky nejnižší podíl, a to 14 procent, přičemž v době, kdy vodohospodářskou infrastrukturu v Praze roce 2001 přebírala společnosti Veolia (její součástí je PVK), činily ztráty vody v trubní síti 38 procent.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (dispečink PVK)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace