I na horách je velké sucho, hrozí riziko požárů

4. srpna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Lesy ČR - požár Opavsko;_foto_21._7.

Klimatické podmínky letošního roku se vyznačují především velkým suchem, což platí v těchto letních týdnech i na horách. Například v Krkonošském národním parku (KRNAP), jak dnes připomněl vedoucí odboru vnějších vztahů KRNAP Jakub Kašpar.

I v Krkonoších tak hrozí zvýšené riziko vzniku požáru – ať už v lesích, nebo na loukách či třeba na smilkových trávnících krkonošské tundry. Správa KRNAP proto žádá návštěvníky národního parku, aby dbali zvýšené opatrnosti.

„Především zdůrazňujeme, že platí zákaz rozdělávání ohňů mimo určená tábořiště či legální ohniště u turistických chat. Stejně jako zákaz kouření v lesích a v jejich bezprostřední blízkosti,“ říká bezpečnostní technik Správy KRNAP Aleš Mego. Zároveň ale upozorňuje, že odhozený nedopalek cigarety může v takovém suchu, jaké zažíváme dnes, zapálit nejenom les, ale také třeba louku nebo horský smilkový trávník. „Extrémní opatrnost je zkrátka dnes na místě při jakékoli manipulaci s otevřeným ohněm,“ říká Mego.

Zesílenou pozornost požárním rizikům pochopitelně v současné době věnují také naši strážci a lesníci v terénu. Žádáme ale přesto zároveň návštěvníky, aby si všímali svého okolí a hlásili jakýkoli zárodek možného požáru, kterého by si na svých cestách v Krkonoších všimli – nejlépe přímo hasičům na nouzovou telefonní linku 150 (nebo linku IZS 112), případně na pohotovostní telefonní číslo Správy KRNAP 737 211 113.

Naše voda, ilustrační foto archiv Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině