Na Frýdlantsku podraží voda minimálne

Aktualizováno 23. prosince 2012 | Rubrika: Voda a naše peněženka , Vodovody a kanalizace

sklenice-voda5

Voda na Frýdlanstku podraží, ale jen minimálně. Dobré hospodaření Frýdlantské vodárenské společnosti uchránilo její klienty před dramatickým zdražováním, uvedla společnost Frýdlantská vodárenská (FVS).

„Podařilo se nám několik efektivních opatření, která snížila náklady společnosti. Asi největší úspěch jsme zaznamenali na komoditní burze, kde se nám podařilo získat oproti roku 2012 o 20 % levněji silovou elektřinu,“ popisal úspory ředitel FVS Petr Olyšar.

Další snížení nákladů už má přímou spojitost s vodou. „Díky výběrovému řízení na nového dodavatele jsme pořídili levněji povinné rozbory pitné vody. Chemická laboratoř, která nám bude rozbory dělat v roce 2013, nabídla o 20 procent nižší cenu,“ říká Olyšar. Společnost také ušetřila nemalou částku na bankovních poplatcích. „Využili jsme konkurenčního boje tuzemských bank a změnili jsme peněžní ústav. Tímto krokem ročně šetříme na poplatcích téměř 100 tisíc korun,“ dodává Olyšar.

Na cenu vodného v roce 2013 má ale negativní dopad zdražování povrchové vody. Povodí Labe, s.p. zdražilo vodu o 12 %. „Rostou nám i mzdové náklady. Kolektivní smlouvou jsme vázáni zvýšit mzdy o 3 %. Bohužel meziročně rostou i ceny pohonných hmot,“ vysvětluje ředitel společnosti Petr Olyšar. Klienti Frýdlantské vodárenské společnosti zaplatí v roce 2013 za vodné o 3,5 % navíc, tedy 28,48 Kč za kubík odebrané vody. Za stočné si připlatí o 4,9 % navíc. Cena pro rok 2013 je stanovena na 48,66 Kč za kubík. „Celkem se tedy vodné a stočné zvýší o 4,4 % oproti roku 2012. Za metr kubický budeme v roce 2013 účtovat 77,14 Kč bez DPH. Měsíčně tak průměrná platba vzroste o 39 Kč bez DPH.

Naše voda

Související rubriky: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace