Na farmě v Dolní Cerekvi někdo vypustil asi 200 chovných norků

26. listopadu 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

norek evropský

Na farmě v Dolní Cerekvi někdo v noci na čtvrtek vypustil chovné norky asi z 200 klecí. Informovaly o tom Lidové noviny.Část zvířat se podařilo chovatelům odchytit, některá zahynula. Norci američtí unikli i ven. Případem se zabývá policie a veterináři. Možný dopad dalšího posílení tohoto nepůvodního druhu zvířat v krajině začínají hodnotit také ochránci přírody.

Neznámý pachatel rozbil na farmě vstupní branku. Z klecí vypustil zvířata a modrou barvou posprejoval oplocení. Škoda vznikla také znehodnocením chovu, uvedla mluvčí policie Jana Kroutilová. Doplnila, že výše škody zatím nebude zveřejněna, neuvedla ani počty uniklých zvířat. Policie případ vyšetřuje jako poškození cizí věci, pachateli hrozí až roční vězení. Starosta Dolní Cerekve Zdeněk Jirsa uvedl, že ho majitelé farmy nekontaktovali. Podle jeho informací uniklo asi kolem 200 norků, ale část se podařilo pochytat. Kožešinová farma podle něj funguje v obci desítky let. S chovem kdysi začalo zemědělské družstvo, nyní je v soukromých rukou.

Krajská veterinární správa hodnotí vypuštění norků jako týrání zvířat. „Ta zvířata jsou stresována, nejsou zvyklá žít ve vnějším prostředí,“ řekl ředitel Božek Vejmelka. V Cerekvi je jediná kožešinová farma na Vysočině, podle veterinární správy tam teď včetně mláďat měli kolem 950 norků. Norci jsou zdatní predátoři, loví ptáky, obojživelníky i jiná zvířata, včetně vzácných druhů. Jsou také přenašeči nemocí, které mohou ohrozit původní kunovité šelmy.

Ochránci přírody prý chtějí majiteli farmy nabídnout odchyt norků do klecí. Větší část zvířat se podle nich ani tak už asi chytit nepodaří.

Chov kritizují někteří ochránci zvířat. Organizace Svoboda zvířat dříve požádala veterináře o prověření farmy kvůli podezření na špatné podmínky v chovu, veterináři ale podle Vejmelky pochybení nezjistili.

Předsedkyně organizace na ochranu zvířat Lucie Moravcová se od útoku na farmu distancovala. „Jsme z těchto věcí neustále obviňováni, ale naše organizace postupuje zcela legálně, řekla. „Někomu může vadit, že ta zvířata jsou chovaná v klecích. Ale pustit je do přírody je to nejhorší možné řešení,“ řekl Václav Hlaváč, vedoucí Správy CHKO Žďárské vrchy.

Zdroj: www.lidovky.cz, ilustrační foto wikipedia

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství