Na Chrudimsku instalují vodárny chytré vodoměry

15. června 2015 | Rubrika: Vodovody a kanalizace

metr

V Chrudimi a okolí budou mít postupně téměř všechny nemovitosti i podniky inteligentní vodoměry. Odečítač ani nebude muset vystoupit auta. Systém rychle a přesně načte data i na stovky metrů daleko a lépe identifikuje závady ve vodovodní síti. ČTK to řekl předseda představenstva Vodárenské společnosti Chrudim Roman Pešek.

„Jde o efektivnější systém, který sníží provozní náklady, dodá nám přesnější a lepší informace o síti, zjistí i malé kapání kohoutku nebo podtékání záchodu. Rychleji najdeme případné místo kontaminace vody,“ uvedl Pešek.

Firma spravuje 25.000 odběrných míst. Letos jich bude osazena tisícovka, do deseti let by chytré vodoměry mohli mít téměř všichni odběratelé. Vodárny zatím postupně mění vodoměry na sídlištích v Chrudimi, Třemošnici a v Hlinsku i v hůře dostupných místech, jako jsou například rekreační objekty, šachty nebo průmyslové areály.

„Jeden člověk je u běžného vodoměru schopný denně odečíst vodu na 40 místech, s novým systémem zvládne desetkrát víc míst. Data půjdou rovnou k fakturaci a zároveň k analýze,“ řekl Pešek.

Mechanické vodoměry, kterým se říkalo vodní hodiny, se instalovaly do domů již v 19. století a velmi dlouho přetrvaly. V novodobých dějinách se mechanické vodoměry začaly osazovat elektronickými čidly, které umožnily dálkový přenos. Postupně je nejspíš nahradí plně elektronická zařízení s vydrží baterie 15 let.

„Elektronická měřidla nové generace ještě nejsou moc rozšířená. Jsou například v lokalitách kolem Prahy,“ řekl Pešek.

Chytrý vodoměr stojí 3000 korun, vodárny doufají, že časem bude zlevňovat a v dalších letech bude dostupnější. Běžný vodoměr s přídavným zařízením s radiokomunikačním modelem je zhruba stejně drahý, je však například pomalejší, dodal Pešek.

Na Chrudimsku je hodně rekreačních objektů, jejichž majitelé mají nízkou spotřebu vody. V průměru tak klienti vodáren spotřebují denně 80 litrů na osobu. Podle Peška by odběr vody již neměl výrazně klesat. Výkyvy lze spíš očekávat u průmyslových podniků.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, J JMesserly

Související rubriky: Vodovody a kanalizace