Na Blanensku letos opraví vodovodní přivaděče za 270 milionů Kč

Aktualizováno 16. března 2015 | Rubrika: Vodovody a kanalizace

vodovodni trubky3

Na Blanensku se letos budou rekonstruovat páteřní přivaděče pitné vody za 270 milionů korun. Bude to jedna z největších vodohospodářských stavebních akcí za poslední desetiletí. Vodohospodáři musejí opravit potrubí, které se stavělo v některých případech ještě ve 30. letech minulého století, řekla mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Šebková.

Poslední tak srovnatelnou stavbou bylo dokončení posledního z přivaděčů v roce 1985 z Boskovic do Blanska. I tento devatenáctikilometrový úsek se bude opravovat. Další přivaděče jsou mezi Velkými Opatovicemi a Boskovicemi z roku 1975, mezi Lažany a Blanskem z roku 1967 a mezi Bořitovem a Blanskem z roku 1935. Celkem se musí opravit přes 43 kilometrů potrubí včetně vodojemů a čerpacích stanic. „Stavba je náročná i kvůli koordinaci jednotlivých prací, aby se dotkla co nejméně zákazníků,“ sdělila  Šebková.

Investorovi stavby Svazku vodovodů a kanalizací se sídlem v Boskovicích se podařilo získat z dotací 238 milionů korun. „Stavba by měla být hotová v říjnu,“ upřesnila Šebková.

Další investicí za 303 milionů korun bude letos zvýšení kapacity čistírny odpadních vod a kanalizace v Jedovnicích, Krasové, Rudici a Senetářově. „Většina odpadních vod z těchto obcí vytéká do Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, proto je tato stavba velmi důležitá i pro životní prostředí,“ poznamenala Šebková. V Rudici i Krasové zanikne čistírna, v Rudici bude zároveň postavena oddělená kanalizace a odpadní vody potečou do čistírny v Jedovnicích. Oddělenou kanalizaci budou mít i v Senetářově a splašky potečou též do Jedovnic.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Vodovody a kanalizace