Na Benešovsku možná brzy přibude nová atrakce – Vodní dům

Aktualizováno 14. května 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

U přehrady Švihov na Želivce by mělo vyrůst během následujících let návštěvnické centrum nazvané Vodní dům. Stavbu plánuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP) společně s Povodím Vltavy a společností Veolia.

Středisko by mělo návštěvníkům představit vodu jako pitný zdroj i jako nedílnou součást přírody. Do Vodního domu u Nesměřic na Benešovsku by se první návštěvníci měli podívat nejdříve na konci příštího roku. „Areál bude mít plochu přibližnějednoho hektaru. Bude tu vnitřní i vnější expozice, jejížsoučástí bude i velké akvárium přibližující eklosystém vodní nádrže Švihov,“ přiblížil budoucnost Karel Kříž zČSOP Vlašim s tím, že akvárium bude tak velké, že by se jím mělo dát procházet. V akváriu bude k vidění například domácí ušlechtilá ryba Bolen dravý. „Vodní dům je příběhem vody v krajině. Neuzavírá ji do galerie ani jí nestaví pomník,ale ukazuje ji v její přirozené krajinné formě. Krajina se stává exponátem představujícím různé biotopy vodní nádrže Švihov, dodal Kříž.

Návštěvnické středisko za přibližně šedesát milionů korun bude umístěné v blízkosti hráze přehradní nádrže Želivka a úpravny vody Želivka, určené pro veřejnost. „Na konci letoška by se mohlo začít stavět a hotovo by mělo být do roka,“ řekl zástupce ochranářů s tím,že Vodní dílo Švihov má objemem 267 milionů kubíků vody.

Zdroj: Deník, region Střední Čechy

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství