Na adaptaci vůči klimatickým změnám nepůjde jedna miliarda, ale sedmnáct

Aktualizováno 18. ledna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

rybník chovný - IMG_1041

Na opatření k adaptaci na klimatické změny počítá ministerstvo životního prostředí (MŽP) s částkou 17 miliard korun. V pořadu České televize „Události, komentáře“ to tento týden uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Ta opatření budou stát 17 miliard a těch 16 miliard máme z evropských fondů a z národního rozpočtu zajištěno, a ta miliarda, nebo ono je to asi 800 milionů, je něco, co jakoby zbývá v těch letech dofinancovat,“ uvedl ministr. Opatření přitom podle Brabce vycházejí z dokumentu, který již v loňském roce schválila vláda, a jejich realizace už probíhá. „Jsou to stovky konkrétních projektů, které se právě financují z operačního programu životní prostředí, z operačního programu zemědělství, z národního programu životního prostředí, kde na to máme také řádově první miliardy korun, takže je to opravdu střešní dokument a ta opatření, kterých jsou asi tři stovky, už běží,“ vysvětlil ministr.

Brabec se také vyjádřil k rozporům svého úřadu s ministerstvem zemědělství v akčním plánu boje proti klimatické změně. „Rozpory neplatí, ty jsme vyřešili. Vyřešili jsme je během minulého týdne. Měli jsme celkem pět s ministerstvem zemědělství a dospěli jsme k určitému kompromisu. V případě revitalizace malých vodních toků jsme tam dali na požadavek ministerstva zemědělství spolugesci ministerstva zemědělství a také vlastně, řekněme, nové vodní nádrže, protože my tam máme tu část přírodě blízkých opatření, zemědělství spíš prosazuje nádrže, ale dospěli jsme ke kompromisu. A pokud jde o hospodaření v lesích, tak to byl jeden z minoritních úkolů asi z dalších 30 úkolů, které se týkaly lesního hospodářství, a tam jsme se dohodli na tom, že ten úkol vypadne z těch úkolů s prioritou jedna, budeme ho řešit prostě s nižší prioritou,“ uvedl Brabec.

Celý rozhovor ministra v uvedeném pořadu si můžete poslechnout na:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2015161-vodu-do-lesu-vlada-schvalila-plan-ktery-ma-zemi-pripravit-na-zmeny-klimatu

Naše voda podle ČT – Události, komentáře, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka