MŽP s novými spalovnami dopředu nepočítá, jejich počet nediktuje a rozhodně je nestaví

11. ledna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

skladka-img_3050

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dnes zveřejnilo reakci na mediální interpretaci údajů z pracovní snídaně na téma „Odpady a legislativa v České republice v roce 2017“. K údajnému diktátu MŽP ohledně výstavby nových spaloven uvádí mluvčí MŽP Petra Roubíčková:

Výstavba spaloven je a bude zcela na rozhodování soukromých investorů. Fakt, že ministerstvo ví o dvou konkrétních záměrech, diskutuje s investory a dokáže vypočítat, že bude zapotřebí se do budoucna vypořádat s určitým množstvím odpadu jinou formou než skládkováním, ale neznamená, že, slovy ČTK, MŽP „uvažuje o dvou spalovnách“. Tedy, že plánuje výstavbu dvou spaloven, jak z textu zprávy může vyznít. MŽP včera zároveň potvrdilo, že po dohodě s Evropskou komisí nebude Česká republika dotacemi podporovat výstavbu velkých spaloven odpadu.

MŽP se k záměrům výstavby spaloven samozřejmě bude vyjadřovat, a to v rámci tzv. procesu EIA. Ten posoudí, jaký vliv by případná stavba a provoz spalovny měly na životní prostředí a lze-li ji, případně za jakých podmínek, realizovat.

MŽP, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (skládka odpadu)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony