Muzeum pražského vodárenství si o víkendu prohlédly tisíce návštěvníků

21. září 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

PVK historická kanalizace

Tři tisíce návštěvníků přišlo o víkendu do Muzea pražského vodárenství, v němž o víkendu proběhly Dny otevřených dveří. Informoval o tom mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek.

„Mezi návštěvníky bylo také hodně cizinců, dorazili dokonce i fanoušci vodárenství z Moldávie,“ podotkl Mrázek. PVK o víkendu nabídly také návštěvu historické pražské kanalizace tzv. Cizineckého vstupu pod Staroměstskou radnicí. „Kapacita, která byla kvůli bezpečnosti omezena, byla do posledního místa zaplněna,“ sdělil Mrázek.

Historie Muzea pražského vodárenství sahá až do roku 1952, kdy první návštěvníci zamířili do suterénních prostor v tehdejším sídle Pražských vodáren na Národní třídě. Do areálu vodárny v Podolí se přestěhovalo v roce 1996. O rok později byla expozice s výstavní plochou o rozloze 800 m2, s depozitáři a přednáškovým sálem slavnostně otevřena.

Muzeum nabízí skutečné skvosty – vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí z rukou českého vynálezce Josefa Božka. Zároveň myslí i na současnost, například pro děti jsou připraveny interaktivní hry na moderních dotykových obrazovkách. Muzeum v loňském roce navštívilo přes jedenáct tisíc návštěvníků z České republiky i ze zahraniční mimo jiné z Francie, Německa, Velké Británie nebo USA.

Naše voda, foto: PVK

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace