Muzeum pražského vodárenství přilákalo o víkendu tisíce návštěvníků

20. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Vltava Muzeum pražského vodárenství výhled Vyšehrad

Do Muzea pražského vodárenství, které bylo o uplynulém víkendu v rámci oslav Světového dne vody zdarma přístupné veřejnosti, dorazilo 3 700 návštěvníků. Informoval o tom dnes mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek.

„Milovníci vodárenství mohli v premiéře vidět vodní trkač z konce devatenáctého století či čerpadlo z první republiky,“ uvedl Mrázek, velký ohlas podle něj vzbudila také přednáška egyptologa Miroslava Bárty. „Sál byl zaplněn do posledního místa,“ dodal Mrázek. Další dny otevřených dveří proběhnou v říjnu. Zájemci o pražské vodárenství mohou ale do muzea zamířit v rámci zážitkové turistiky každý čtvrtek či každou druhou sobotu v měsíci.

Historie Muzea pražského vodárenství sahá až do roku 1952, kdy první návštěvníci zamířili do suterénních prostor v tehdejším sídle Pražských vodáren na Národní třídě. Do areálu vodárny v Podolí se přestěhovalo v roce 1996. O rok později byla expozice s výstavní plochou o rozloze 800 m2, s depozitáři a přednáškovým sálem slavnostně otevřena.

Muzeum nabízí skutečné skvosty – vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí z rukou českého vynálezce Josefa Božka. Zároveň myslí i na současnost, například pro děti jsou připraveny interaktivní hry na moderních dotykových obrazovkách. Pro vozíčkáře je k dispozici „schodolez“, který umožní bezproblémový přístup do expozice, jež je koncipována jako bezbariérová.

Muzeum v loňském roce navštívilo dvanáct a půl tisíce návštěvníků z České republiky i ze zahraniční mimo jiné z Francie, Německa, Velké Británie, Ruska nebo USA.

Naše voda, ilustrační foto (pohled na budovu muzea z pražského Vyšehradu) Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace