Muzeum pražského vodárenství opět přilákalo tisíce návštěvníků

19. září 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

muzeum-prazskeho-vodarenstvi-pvk

Na dny otevřených dveří do Muzea pražského vodárenství  dorazilo o víkendu na 3 000 návštěvníků. Informoval o tom dnes mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek.

Plno bylo také v tzv. Cizineckém vstupu, unikátním kanalizačním prostoru pod Staroměstskou radnici, kam mohli lidé zcela mimořádně nahlédnout. „Do muzea dorazilo hodně rodin s dětmi. Zejména zájem děti o vodárenství nás velmi potěšil. Do Cizineckého vstupu mohl zamířit pouze omezený počet zájemců, a to kvůli bezpečnosti. Kapacita byla do posledního místa zaplněna,“ uvedl Mrázek.

Historie Muzea pražského vodárenství sahá až do roku 1952, kdy první návštěvníci zamířili do suterénních prostor v tehdejším sídle Pražských vodáren na Národní třídě. Do areálu vodárny v Podolí se přestěhovalo v roce 1996. O rok později byla expozice s výstavní plochou o rozloze 800 m2, s depozitáři a přednáškovým sálem slavnostně otevřena. Muzeum nabízí skutečné skvosty – vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí z rukou českého vynálezce Josefa Božka. Zároveň myslí i na současnost, například pro děti jsou připraveny interaktivní hry na moderních dotykových obrazovkách. Muzeum je vybaveno tzv. schodolezem pro vozíčkáře, který umožňuje bezproblémový přístup do expozice, jež je koncipována jako bezbariérová.

Muzeum v loňském roce navštívilo přes jedenáct tisíc návštěvníků z České republiky i ze zahraniční mimo jiné z Francie, Německa, Velké Británie nebo USA. Běžně je přístupné v rámci Zážitkové turistiky, a to každý čtvrtek a druhou sobotu v měsíci.

Naše voda, foto: návštěvníci Muzea pražského vodárenství: PVK

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace