Do Muzea Českého ráje v Turnově můžete vyrazit na výstavu ryb

1. prosince 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

výstava kapr sumec

Až do konce ledna příštího roku nabízí zájemcům Muzeum Českého ráje v Turnově návštěvu výstavy „Kapr, sumec, štika“, která přibližuje výsledky výzkumu, který se zabýval tradičním způsobem chovu a lovu ryb v oblasti Českého ráje a Pojizeří. Muzeum to uvádí na svých webových stránkách.

Návštěvníci výstavy mají možnost se seznámit s pomůckami a náčiním, se kterým pracovali rybáři v závěru 19. století, co všechno používali ve vesnickém prostředí pytláci i jak se způsob rybolovu v rybničním rybářství vyvíjel od pravěku po současnost. Výstava návštěvníkům představuje rybu jako fenomén kulturního dědictví – například rybu jako součást mytologie a náboženství od pravěku do současnosti, rybu jako motiv pro výtvarné umění a řemeslo, rybu jako součást postního jídelníčku, úpravu ryb v tradiční lidové kuchyni i výrobky z rybích kostí a šupin. V době konání Vánočních trhů v Turnově se mohou zvláště děti těšit na tzv. Kapří stezku, která je zavede z náměstí Českého ráje Skálovou ulicí nejen na tuto výstavu, ale také na „rybí dílnu“ do Kamenářského domu.

Na výstavu si muzeum zapůjčilo exponáty od několika institucí – Národního zemědělského muzea v Praze, dále z muzeí ve Vodňanech, Liberci, Třeboni, Jilemnici a Hradci Králové. Jedná se o výjimečné a zajímavé exponáty, které umožní téma „kapr, sumec, štika“ představit z více pohledů. Návštěvní doba muzea je od úterý do neděle od 9.00 do 16.00 hodin.

Naše voda, ilustrační foto Muzeum Českého ráje

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství