Může být kapalina děravá? Nyní již může

Aktualizováno 19. listopadu 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

model porézní kapalina osel

Vědcům z Queen’s University v severoirském Belfastu se podařilo vůbec poprvé v historii vyrobit děravou kapalinu. Píše o tom populárně-vědecký server osel.cz, připomíná ale, že otvory v kapalině nejsou vidět pouhým okem.

I tak jde ale podle vědců o zásadní průlom v materiálových technologiích a podle odborníků lze očekávat masivní příliv zajímavých aplikací takové hmoty. Porézní kapalina je výsledkem tříletého výzkumného úkolu týmu, který vedl Stuart James. V kapalině jsou „díry“, které mohou pojmout velké množství plynu.

James a spol. postupovali tak, že novou kapalinu navrhli od jednotlivých molekul. Použili molekuly, které vytvářejí molekulární „klece“ (cage molecules). Tyto klece jsou vysoce rozpustné v rozpouštědlu, ale molekuly rozpouštědla se do nich nedostanou. V důsledku toho kapalina nevyplňuje celý prostor a v kapalině vznikají zmiňované „díry“. Koncentrace těchto dutin v kapalině byla prý mnohonásobně větší, než se doposud vědcům podařilo dosáhnout.
Zdroj: www.osel.cz, primární zdroj: Queen’s University Belfast 12. 11. 2015, Nature online 11. 11. 2015, ilustrační foto: Queen’s University Belfast – model první porézní kapaliny

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace