Mrazy způsobily vodárnám v hradeckém kraji desítky poruch

25. ledna 2017 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

mráz vodohospodářství potrubí

Od počátku ledna trvající mrazy způsobily v Královéhradeckém kraji vodárenským firmám desítky poruch na vodovodní síti. Důvodem havárií je pohyb zamrzající zeminy, která vytváří tlak na potrubí, uvedla dnes pro ČTK mluvčí královéhradeckých vodáren Veronika Bergrová.

Například v období kolem 11. ledna a 19. ledna teploty na některých místech kraje klesly hluboko pod 20 stupňů Celsia. Hradecké vodárny od začátku roku už řešily 45 poruch na vodovodní síti. Více než polovinu z těchto poruch havarijní čety odstraňovaly v Novém Bydžově a Chlumci nad Cidlinou, další v Hradci Králové i v Českém Meziříčí. Provozní náměstek vodáren Tomáš Hosa připomněl, že v současném mrazivém počasí je i komplikované zajistit náhradní zásobování vodou z cisteren.

Vodárny Jičín se proto loni rozhodly tento problém vyřešit nákupem autocisterny, která má vytápěný rozvod vody a nouzové zásobování tak může zajistit i v mrazech. Cisterna vodárny přišla na 2,9 milionu korun bez DPH. Pro případy nouze také vodárny za půl milionu korun koupily naftový agregát.

Hradecké vodárny již také zaznamenaly případy mrazem poškozených vodoměrů. Bergrová upozornila, že za škody na vodoměru, které vzniknou jeho nedostatečnou ochranou před mrazem, zodpovídá odběratel. „Na chatách doporučujeme před zimním obdobím uzavřít ventil před vodoměrem a vypustit vodu z vodoměru a vnitřních rozvodů,“ uvedla.

Škody na potrubích podle vodohospodářů vznikají i po odeznění mrazů, protože vodovodní potrubí mohou poškodit pohyby rozmrzající půdy.

ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace