Mrazy vinnou révu nepoškodily, úroda by mohla být bohatá

Aktualizováno 28. května 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

víno - hrozen - IMG_5550

Úroda vinné révy by mohla být letos bohatá.  Jak totiž informovala ČTK, zimní mrazy ani takzvaní ledoví muži v polovině května vinné révě neublížily.

Podle Svazu vinařů ČR tak letos přečkaly vinice nejobávanější část roku bez problémů. I přesto bude záležet na počasí v létě, například loni kvůli silným dešťům napadla révu plíseň, nakonec se proto sklidilo pouze 90 procent vinic. Hniloba byla v některých případech extrémně rychlá, hrozny shnily i za tři dny.

„Můžu potvrdit, že jarní mrazíky, vlastně ani zimní mrazy, žádné nebyly, takže poškození je nula procent,“ řekl výkonný ředitel svazu Martin Půček, podle nějž nyní panuje sušší počasí, které ale vinicím neškodí, protože vinná réva má hluboké kořeny. S ním se shoduje i viceprezident svazu Josef Svoboda, podle kterého bude k dobré úrodě třeba teplého počasí, sucha a slunečního svitu.

Sklizeň vinných hroznů v ČR loni podle údajů Českého statistického úřadu (ČS)U) meziročně klesla o 15 procent na 63.533 tun. Pěstitelé v Čechách a na Moravě podle statistiků loni sklízeli hrozny z 15.783 hektarů, zhruba o 130 ha větší plochy než v roce 2013. Hektarový výnos činil 4,03 tuny, proti předloňsku byl nižší o 0,74 tuny.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině