Z Moravy se vynoří dva ostrovy

3. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Olomouc - řeka Morava

Řeka Morava by po skončení nejbližších protipovodňových úprav mohla být pro Olomoučany přitažlivější. Jak totiž informuje Olomoucký deník, u vysokoškolských kolejí mají vzniknout dva ostrůvky.

Zda budou přístupné, se nyní rozhoduje. Aktuální etapa ochrany proti velké vodě má rozsah od evangelického kostela k Envelopě. Právě u vysokoškolského areálu se počítá s tři sta metrů dlouhou a patnáct metrů širokou bermou, tedy plochým územím nad vodou, kterou může případně zaplavit voda. „Oproti stávajícímu stavu to bylo zlepšení, ale říkali jsme si, že by území mohlo vypadat ještě lépe a atraktivněji. Proto jsme zpracovali návrh na vytvoření bočního ramene souběžného s hlavním tokem, vzniknou tím dva ostrůvky,“ popsal Michal Krejčí z Unie pro řeku Moravu. Konkrétně jde o úsek od soutoku s Bystřicí po molo u loděnice. Unie přišla s úpravou na poslední chvíli v březnu, ne všechny nápady se tak podařilo projednat.

„O vylepšení nebylo moc času jednat, sami jsme proto záměr projektovali a postoupili ho Povodí Moravy. Některé věci z něj zatím vypadly, například nášlapné kameny. Správce toku měl obavu, že by musel právně ručit za bezpečnost lidí,“ dodal Michal Krejčí k zodpovědnosti za možná zranění.

Zdroj: Olomoucký deník (redakčně kráceno), ilustrační foto naše voda – Nina Havlová (řeka Morava v Olomouci)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině