Moravský Písek chce zabránit těžbě štěrkopísku, bojí se o vodu

14. března 2016 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Voda a naše peněženka

061220133127

Moravský Písek na Hodonínsku se snaží zabránit plánované těžbě štěrkopísku na pomezí katastru obce v sousedství s Uherským Ostrohem na Uherskohradišťsku. Podle starostky Moravského Písku Hany Habartové (ČSSD) v důsledku těžby hrozí znečištění pitné vody ve zdroji nazvaném Bzenec-komplex, který zásobuje nejen Moravský Písek, i obyvatele regionu Hodonínska a mimo něj.

Habartová proto jednala s hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD), aby obci v celé záležitosti pomohl.

O těžbě štěrkopísku mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem se mluví už několik let. „Je tam velké naleziště, a přestože proti tomu bojujeme už dlouhé roky, pomalu se schyluje k tomu, že báňský úřad vydá povolení k těžbě,“ uvedla Habartová.

Problém spatřuje hned ve dvou směrech. „V našem katastru obce je vydatný vodní zdroj, který zásobuje asi 100.000 lidí, kteří bydlí v okolí. Máme obavu, že by se těžbou mohl kontaminovat vodní zdroj. Navíc by se ročně mělo vytěžit až 220.000 tun štěrkopísku, který by odvážela nákladní auta. Podle výpočtů to vychází zhruba na stovku aut denně, která by projela naší obcí. Přitom u nás je už nyní hustá doprava,“ uvedla starostka, podle které by nákladní auta zvýšila hlučnost a prašnost.

Kvůli celé záležitosti se obrátila na hejtmana Haška, který s ní dnes v Moravském Písku jednal. „Vyslechl jsem si názory a argumenty vedení obce. Jednoznačně se stavím za nesouhlasné stanovisko Moravského Písku se záměry těžařů, protože podle dostupných informací existuje velké riziko mnoha negativních vlivů na kvalitu života v obci a okolí,“ uvedl Hašek.

Se starostkou se dohodl na společném postupu obce a kraje. „Do jednoho měsíce společně uspořádáme veřejnou diskusi na toto téma přímo v Moravském Písku za účasti veřejnosti, dotčených obcí, institucí a pozveme také těžaře,“ doplnil Hašek. Ze schůzky vzejdou další potřebné kroky.

Moravský Písek leží necelých šest kilometrů od Veselí nad Moravou a stejně jako Veselí sousedí se Zlínským krajem. V obci žije kolem 2000 obyvatel.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace