Moravské vinařské stezky navštívilo loni rekordních 6000 účastníků

Aktualizováno 8. ledna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

starý vinný sklep Morava u Mikulov - IMG_5867

V cykloturistickém seriálu Krajem vína, který každoročně na Moravských vinařských stezkách pořádá Nadace Partnerství, se v roce 2014 sešel rekordní počet účastníků. Informovala o tom Štěpánka Huláková z uvedené Nadace.

Od dubna do září aktivně podle jejích údajů poznávalo krásy jižní Moravy přes 6000 fanoušků cyklistiky. „Každoročně zaznamenáváme nárůst v účasti na našich akcích. To nás samozřejmě nejen těší, ale bereme to i jako závazek do příštích let,“ uvedla koordinátorka Moravských vinařských stezek Eva Kvapilová. Moravské vinařské stezky se už od roku 1999 snaží nejen rozvíjet cykloturistiku na jižní Moravě, ale zároveň dopomáhají k zachování kulturního dědictví, jímž vinařství na Moravě bezesporu je.

„V uplynulém roce proběhlo na stezkách v rámci seriálu Krajem vína 15 cyklovýletů, na nichž mohli zdatní cyklisté i rodiny s dětmi poznávat vinorodou jižní Moravu ze sedla kola. Většinou jsme připravili několik různě náročných tras, na nichž na cyklisty čekaly zastávky u vinařů ve sklepních uličkách i u místních zajímavostí,“ uvedla dále Eva Kvapilová.

Mezi nejúspěšnější cyklovýlety se zařadilo květnové Otevírání lichtenštejnských stezek s 1200 účastníky, znojemský Tour de burčák, který navštívilo 750 výletníků nebo zakončení sezony na Uherskohradišťsku, kde se jich na akci Na kole vinohrady sešlo 850.

Koordinátorka projektu dále dodává: „Stejně jako každý rok, i v roce 2014 mohli všichni účastníci našich akcí soutěžit o hodnotné ceny, z nichž hlavní cenou bylo kolo v hodnotě 20 000 Kč, které do soutěže věnoval hlavní partner seriálu Krajem vína – Česká spořitelna.“

V roce 2015 se milovníci cyklistiky můžou těšit na pokračování seriálu Krajem vína a už teď si do kalendářů poznačit data jednotlivých putování:

25. 4. Na kole vinohrady Uherskohradšťska

2. 5.  Otevírání Lichtenštejnských stezek

16. 5.  Májové putování okolím Modrých Hor s ČRo Brno

6. 6.  Putování po vinařských stezkách Strážnicka

6. 6.  Kraj kvetoucí révy

27. 6.  Expedice krajem André

4. 7. Velkomoravské stezky na Podluží

18. 7.  Letní putování po vinařských stezkách Mikulovska

5. 9. Putování za burčákem po Modrých Horách

19. 9.  Tour de burčák na Znojemsku

3. 10. Uzavírání Lichtenštejnských stezek

10. 10.  Na kole vinohrady Uherskohradišťska

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách