Morava v Lanžhotě klesla pod první stupeň povodňové aktivity

30. dubna 2017 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

povoden-vltava5

Hladina řeky Moravy v Lanžhotě na Břeclavsku klesla dnes odpoledne pod první stupeň povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webových stránkách Povodí Moravy. V sobotu byl stupeň bdělosti i ve Strážnici na Hodonínsku a na některých tocích ve Zlínském a Olomouckém kraji.

Dnes odpoledne už nikde žádný stupeň povodňové aktivity u toků Povodí Moravy není.

Důvodem stoupání středního a dolního toku Moravy byl po deštích minulých dnů přítok vody z horních částí. Na Moravě v Lanžhotě byla dopoledne hladina ještě na prvním stupni. Nejvyše dosahovala o půlnoci, kdy se blížila ke druhému stupni povodňové aktivity, ale hranici nepřekročila. Dopoledne už hodnoty začaly klesat a po poledni se snížily pod první stupeň povodňové aktivity.

V sobotu téměř dosáhla druhého stupně hladina Moravy ve Strážnici. Stupeň bdělosti byl ve Zlínském i Olomouckém kraji. „Situaci významně pomohlo zmírnit zachycení vody ve vodních nádržích a řízení odtoku na vodních dílech. Vodní nádrže byly připravené a měly dostatek volného místa, aby zachytily zvýšené přítoky do nádrží,“ řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Na jižní Moravě už neprší.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině