Monitorovací systém Mendelovy univerzity snižuje také rizika eroze

12. června 2015 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině , Voda a naše peněženka

SONY DSC

Určit přesnou polohu traktoru, zatížení motoru nebo i to, jak jde řidičům jejich práce, má pomoci nový monitorovací systém, který vyvíjí výzkumníci z Mendelovy univerzity v Brně. Informovala o tom Denisa Ranochová zastupující univerzitu v jednání s médii.

Novinka v monitorovacích systémech tak může zemědělským a stavebním firmám zvýšit efektivitu zaměstnanců, zmenšit spotřebu paliva a snížit provozní náklady o 20 – 30 procent. To mimo jiné v důsledku znamená nižší tlak na utužování půd při polních pracích při zemědělském podnikání a omezení rizika eroze.

„Systém se skládá ze zařízení, které je připojeno k řídícím jednotkám sledovaného stroje. Sleduje a sbírá klíčové údaje související s pracovním vytížením, spotřebou paliva a efektivitou jeho využití. Všechna data se přenáší bezdrátově do centrálního serveru, který je automaticky vyhodnotí,“ uvedl jeden z autorů projektu Jiří Čupera z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Server tak hodnotí také kvalitu práce jednotlivých zaměstnanců v konkrétních operacích podle druhu nářadí a operativní výkonnosti. Zaměstnavatel tak může například získat přehled o tom, který z jeho pracovníků efektivně jezdí s pluhem nebo kdo umí jezdit s kypřičem a vybrat tak jednotlivé pracovníky obsluhy pro jednotlivé pracovní operace podle toho, které jim „jdou nejlépe“. „Úsporu na provozních nákladech odhadujeme mezi 20 a 30 procenty,“ dodal další z autorů řešení Martin Fajman.

Systém je vhodný zejména pro majitele menších a středních flotil pohybujících se nízkou rychlostí a strojů nasazených ve vzdálených, náročných a obtížně dostupných lokalitách. Systém na rozdíl od ostatních GPS systémů odesílá data každou sekundu a funguje bez omezení a roamingu i v zahraničí. Po každém pracovním dni posílá automaticky vytvořené reporty o všech strojích, aby jejich provozovatel měl informace za předchozí den již ráno před příchodem do práce. Zároveň systém umožňuje zasílat formou textových SMS zpráv dotazy, na které jednotlivé traktory automaticky odpovídají, takže i bez přístupu k počítači je možné zjistit jejich aktuální provozní režim.

„Nyní, na základě  zkušeností s předchozí verzí, je ve vývoji druhá generace systému. Hardware platforma je již hotová, hledáme však komerčního partnera pro vývoj sofistikovaného portálu pro evidenci a prezentaci velkého objemu dat z tohoto sledovacího systému,“ uvedl Jiří Čupera s tím, že na systém je již podána národní patentová přihláška. Centrum transferu technologií hledá zájemce o licenci k této technologii a zvažuje udělení nevýlučné licence start-upovému projektu autorům systému.

Naše voda, ilustrační foto Mendelova univerzita

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka