Modernizace úpravny vody Želivka vyjde na 1,24 miliardy korun

Aktualizováno 10. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

plán úpravna Želivka IMG_8395

Modernizace úpravny vody Želivka, která je největším zdrojem pitné vody pro Prahu, vyjde na 1,24 miliardy korun, do zkušebního provozu by měla nová hala vstoupit v roce 2018. V rozhovoru s ČTK to řekla radní pro infrastrukturu Jana Plamínková.

Z technické studie vyplynulo několik možných způsobů modernizace čistírny. Ve všech případech jde čištění skrze aktivní uhlí. Ve hře pak je buď výstavba haly o rozměrech asi jednoho hektaru, nebo úprava hal stávajících. Odborná analýza doporučila nejnákladnější z variant, tedy stavbu nové haly za 1,24 miliardy korun.

Nová technologie čištění vody na Želivce by si měla lépe poradit s některými chemickými látkami, především s pesticidy, které jsou obsaženy ve vodárenské nádrži Švihov. Současná technologie úpravy vody podle radní po většinu roku vyhovuje požadavkům na kvalitu pitné vody. Nedokáže ale účinně zachytit a zpracovat některé škodlivé látky, třeba pesticidy ze zemědělské produkce.

Kromě Želivky dodává pitnou vodu do Prahy i zdroj Káraný. Vodu z Želivky navíc odebírají i Středočeši a lidé na Vysočině. Úpravna vody Želivka, která je největším provozem svého druhu v zemi, vyrobila za čtyři desítky let přes čtyři miliardy metrů krychlových pitné vody. Svým maximálním výkonem 7000 litrů za sekundu se řadí k největším úpravnám vody v Evropě.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace