Mníšek a dalších osm obcí dokončily přivaděč

16. března 2016 | Rubrika: Vodovody a kanalizace

vodovod-vykop

Mníšek pod Brdy u Prahy spolu s dalšími osmi obcemi začne od dubna využívat nový vodovodní přivaděč Baně. Region se tak napojí na pražskou vodu z Želivky. Výstavba více než 20 kilometrů dlouhého potrubí, dvou vodojemů a tří čerpacích stanic stála 220 milionů korun. Většinu nákladů pokryla dotace ze Státního fondu životního prostředí, řekl dnes novinářům starosta Mníšku Petr Digrin (STAN).

Podle něj je to za poslední desítky let zřejmě druhá největší investiční akce v regionu po výstavbě rychlostní silnice R4, nyní dálnice D4, která byla svého času klíčovou státní investicí. Město už nebude odkázáno na lokální zdroje, dosud bralo vodu z vodojemu Hraštice a z vrtů.

K přivaděči se v první fázi kromě Mníšku připojí také Jíloviště, Všenory, Černolice, Řitka, Líšnice, Čisovice, Nová Ves pod Pleší a Zahořany. Do budoucna z něj chtějí vodu odebírat i Klínec nebo Trnová, kde v poslední době hygienici kvůli zvýšenému množství bakterií zakazovali používat pitnou vodu.

Podle Digrina mají obce na trase přivaděče problémy s kvalitou vody nebo kapacitou svých zdrojů. Také v Mníšku bylo podle starosty občas obtížné naplnit vodojem. „Byly situace, kdy už moc nechybělo k tomu, abychom vyhlašovali zákaz zalévání,“ podotkl.

Přivaděč Baně se začal stavět před dvěma lety a tento čtvrtek by stavba měla být zkolaudována. Od 1. dubna bude spuštěn ostrý provoz. Cena vodného by se podle Digrina zatím neměla příliš měnit, do budoucna bude záležet na odběru.

Nový vodovodní přivaděč z Želivky nedávno vybudovaly také obce na Benešovsku, předchozí byl 40 let starý a byl z poloviny zkorodovaný. Díky vyšší kapacitě bylo možné k Želivce připojit i Sedlčany na Příbramsku, které byly v minulosti odkázány na vlastní zdroje pitné vody.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Vodovody a kanalizace