Mléčný pramen je možné pozorovat z nově postaveného altánku

19. listopadu 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dřevěný přístřešek postavily Lesy ČR během letošního září a října nad tak zvaným Mléčným pramenem u Velké Moravy v Pardubickém kraji. Upozornila na to dnes mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Podnik podle mluvčí stavbu financoval z vlastního dotačního „Programu 2020“ částkou 219 470 korun. „Altán stojí na stávající betonové hrázi u prameniště. Průzorem v podlaze můžete pozorovat hladinu prameniště. Po obvodu stojí dřevěné lavice,“ popsal stavbu Pavel Pernica, vedoucí správy toků pro oblast povodí Moravy. Altán je umístěn na turisticky navštěvované stezce Kralický Sněžník. Nosné prvky, schodiště a podlaha jsou z modřínového dřeva, ostatní prvky ze smrkového dřeva, střecha z bonského šindele.

U Mléčného pramene zvaného také Lanovka vytéká voda na povrch pod tlakem. Voda z potoka Poniklec přitéká do pramene podzemními jeskyněmi dlouhými nejméně jeden a půl kilometru. Překonává přitom výškový rozdíl 86 metrů. „Název pramene souvisí s bílým zakalením vody, které je patrné po povodních. Tento jev dosud nebyl vysvětlen. Souvisí ale pravděpodobně s vysokým obsahem uhličitanu vápenatého,“ dodal Pavel Pernica.

Naše voda, foto altánu: Lesy ČR

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině