Mirotičtí chtějí stavět čističku, nemají ale peníze

13. prosince 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Voda a naše peněženka

nepitná voda IMG_9978

Projekt je hotový, majetkové vypořádání vyřízené, dotaci na čistírnu odpadních vod však Mirotičtí zatím nedostali. Píše o tom Písecký deník.

„Je to paradox. Přesto, že jsme jedni z největších znečišťovatelů Lomnice, dotaci nedostaneme, protože nehraničíme s orlickou přehradou,“ konstatoval starosta Mirotic Milan Brunclík. Město už podle jeho slov jednou o dotaci na čističku žádalo, ale kraj se k tomu nevyjádřil kladně. Nyní se Mirotičtí chystají požádat o dotaci na ministerstvo zemědělství. „Bez dotace to nepůjde. Jenom první etapa je vysoutěžená za téměř dvacet milionů korun,“ uvedl starosta.

„Nejvíc jsme se zasekli s pozemkem zemědělského obchodního družstva a s pozemkovým fondem. Teď jsme koupili poslední část pod přečerpávací stanici, takže majetkově by mělo být všechno vyřízené,“ doplnil Milan Brunclík. Obce v blízkosti orlické nádrže získávají dotace na čističky díky projektu Revitalizace orlické nádrže. Na čistírně odpadních vod nyní pracují například v Orlíku nad Vltavou, Čimelicích či v Kostelci nad Vltavou.

Zdroj: Písecký deník

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka