Mírná zima umožnila VHS Turnov zahájit největší akci v Lomnici

9. března 2016 | Rubrika: Vodovody a kanalizace

kanalizace-trubky2

Mírná zima umožnila Vodohospodářskému sdružení Turnov (VHS) zahájit největší akci letošního roku, kterou je rekonstrukce vodovodu a kanalizace v Komenského ulici v Lomnici nad Popelkou. Stavba přijde včetně DPH na 19 milionů korun.Sítě jsou tam v havarijním stavu. V letošním roce není naplánována žádná stomilionová akce, ale zhruba 40 menších, dohromady za 145 milionů. ČTK o tom informoval předseda rady sdružení Milan Hejduk.

Na pět staveb žádá VHS evropské dotace, s jejich realizací se ale počítá v příštím roce. Z evropských fondů chce financovat intenzifikaci čistíren odpadních vod v Semilech a Rokytnici nad Jizerou, jilemnický vodovodní přivaděč Bátovka, odkanalizování Dolních Štěpanic a nový vodojem v Rakousích. U menších akcí v obcích má navíc podle Hejduka sdružení velkou šanci získat také dotace z Libereckého kraje stejně jako v minulých letech.

Sdružení čeká podle Hejduka rušný rok. „V Jilemnici provedeme rekonstrukci sítí v ulici Československých legií, v Rokytnici nad Jizerou opravu vodovodu na sídlišti a výstavbu nového vodovodu a kanalizace do oblasti pod lyžařskými vleky. V Semilech a v Turnově budeme rekonstruovat objekty na síti,“ vyjmenoval Hejduk. V Turnově se dostane na dlouhodobě odkládané opravy vodovodů v Mašově a v Dolánkách i na další etapu rekonstrukce sítí ve dvou komunikacích na sídlišti u nádraží. Nový vodojem dostanou v Chuchelně, rekonstrukce se dočkají vodojemy v Benešově u Semil.

VHS Turnov zásobuje vodou obyvatele 22 měst a obcí na Semilsku a Jablonecku. Největší akcí posledních let byl téměř miliardový projekt Čistá Jizera. Z velké části vyřešil problémy s kanalizací, vodovody a čistěním odpadních vod v Turnově, Semilech, Lomnici nad Popelkou, Jilemnici a Rokytnici nad Jizerou. Projekt stál dohromady 950 milionů korun, z toho 540 milionů pokryla evropská dotace.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Vodovody a kanalizace