Ministr jede příští týden do Kožlí jednat o osudu Želivky

Aktualizováno 25. září 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

přepad ÚV Želivka příchod

Ministr zemědělství Marián Jurečka přijede 2. října jednat do Kožlí u Ledče nad Sázavou se starosty měst a obcí z okolí vodní nádrže Želivka o jejím dalším osudu. Záměr, o který již portál Naše voda informoval, připomíná Havlíčkobrodský deník.

V Kožlí se tak uskuteční historicky první a největší setkání představitelů obcí a měst z okolí vodní nádrže s představitelem české vlády od roku 1972, kdy přehrada vznikla. „Již nyní se očekává, že do Kožlí přijede minimálně 150 představitelů místních samospráv, kteří s sebou přivezou také konkrétní požadavky na Ministerstvo zemědělství a povodí,“ uvedl hlavní iniciátor akce a lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. „Mám radost, že ministr Jurečka dodržel své slovo a rozhodl se tuto oblast navštívit,“ podotkl Zdechovský.

Ten se již více než rok snaží na problémy měst a obcí v okolí vodní nádrže Želivka upozorňovat. Se starosty se mu podařilo sepsat požadavky měst a obcí a nyní chtějí při jednání s vládou dosáhnout některých ústupků v oblasti kompenzací za omezení přehradou nebo její částečné zpřístupnění pro ekoturistiku. K europoslanci se také nedávno připojil i jeho kolega, europoslanec Pavel Poc z ČSSD. „Věříme, že se nám podaří s vládou vést konstruktivní dialog. Rádi bychom zachovali ochranu pitné vody a krajiny, ale současně chceme do této oblasti vrátit život,“ prozradil hlavní směr jednání Poc. Ten dodal, že nikdo nechce narušovat ochranu vodního zdroje, ale je dobré se zamyslet nad tím, zda hodnoty dusičnanů či fosfátů v přehradě může nějakým způsobem více ovlivnit cyklostezka v nejtěsnějším okolí vodní nádrže, nebo spíš zemědělství na Pelhřimovsku.

Zdroj: Havlíčkobrodský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství