Ministr Chalupa navrhuje zpřísnění podmínek v oblasti sanace ostravských lagun

5. října 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

61cbf9db

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa zaslal dopis hejtmanovi Moravskoslezského kraje Jaroslavu Palasovi, ve kterém navrhuje řešení situace sanace ostravských lagun, v jejichž oblasti v krátké době již dvakrát uniklo nadlimitní množství oxidu síry do ovzduší.

Informovala o tom dnes Marta Machková z tiskového oddělení ministerstva. Podle Chalupy by mělo dojít ke zpřísnění podmínek integrovaného povolení, které by zamezilo dalším úniků nebezpečných oxidů síry do ovzduší.

„Ministerstvo životního prostředí (MŽP) na základě obdržených informací doporučuje Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje, aby byla v souvislosti s aktuální situací sanace Lagun Ostramo iniciována změna platného integrovaného povolení pro dotčené zařízení,“ uvádí dopis, který 4. října 2011 ministr Chalupa hejtmanu Palasovi odeslal. V dopise je také zdůrazněna role MŽP v problematice sanace lagun Ostramo: „Primárním zájmem MŽP je ochrana zdraví, životního prostředí a striktní dodržení platných limitů (resp. právních předpisů) z hlediska znečišťování životního prostředí.“

Dne 22. 9. 2011 ve večerních a nočních hodinách byly na území městských částí Ostrava –Fifejdy a Ostrava –Přívoz naměřeny vysoké koncentrace oxidu siřičitého. Maximální naměřená hodnota činila 4 318 g/m3 ve stanici Ostrava – Přívoz (povolená imisní hodinová hodnotačiní 350 g/m3). Česká inspekce životního prostředí Ostrava ihned provedla kontrolu lokality Lagun Ostramo a zjistila,že zde byly prováděny práce v nočních hodinách, přičemžprovozovatel neobdržel hlášení varovného systému a nezastavil odtěžbu a zavápňování kalů, což má stanoveno v podmínkách integrovaného povolení.

„Ačkoliv je nezbytně nutné sanaci dokončit v co nejkratším termínu, nelze tak činit na úkor ochrany zdraví obyvatel a dalšího neúměrného zatěžován íživotního prostředí v Moravskoslezském kraji, za což lze mj. považovat neúměrné používání vápna nebo provádění prací v nočních hodinách,“ upozornil dále ministr Chalupa a ujistil, že bude trvat na adekvátní výši stanovených pokut za porušení povinností vyplývajících z integrovaného povolení. Ta by mohla dosáhnout až 7 milionů korun.

Šetření mimořádného stavu vysokých koncentrací oxidu siřičitého ve dnech 22. – 23. 9. 2011 uzavírá Česká inspekce životního prostředí v těchto dnech a v následném správním řízení rozhodne o postihu firmy provádějící sanaci lagun.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony