Ministr Brabec bude na Vysočině řešit zdroje pitné vody

31. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

biologické čištění vod 1

Ministr životního prostředí Richard Brabec navštíví v pondělí 3. dubna 2017 obce na Vysočině a Táborsku. Se starosty bude řešit nové zdroje pitné vody.  Informovala o tom dnes mluvčí MŽP Petra Roubíčková.

Konkrétně navštíví ministr obce Košín, Žižkovo Pole, Radostín, Lučice, Vepříkov a  Vilémovice, kde starostům předá rozhodnutí o poskytnutí dotace na nové obecní projekty, zaměřené na vybudování nových zdrojů pitné vody nebo třeba vybudování domovních čistíren odpadních vod. Dotační prostředky dosahují celkem 7 milionů Kč a jsou poskytnuty z prostředků MŽP.

Jedná se o obce, které se v suchých letních měsících v předchozích letech potýkaly s akutním nedostatkem pitné vody pro své občany nebo řeší problém s chybějící kanalizací v obci. MŽP především pro menší obce loni spustilo zcela nové dotační programy na budování nových zdrojů pitné vody nebo na výstavbu domovních čistíren odpadních vod tam, kde není ekonomické nebo technicky možné postavit čistírnu odpadních vod. V programech je pro obce připraveno v souhrnu 400 milionů korun a příjem žádostí běží i letos [1].  Ministr Brabec se zástupci obcí také prodiskutuje připravovaný program MŽP Dešťovka, který ministerstvo spustí koncem dubna a je určený pro občany. Program je zaměřený na hospodaření se srážkovými a odpadními vodami v domácnostech.
[1] Více o dotačních programech zde:
http://www.mzp.cz/cz/news_160712_NPZP_zdroje_pitne_vody
http://www.mzp.cz/cz/news_161006_domaci_COV
https://www.sfzp.cz/sekce/869/pripravujeme/

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (domovní ČOV)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace