Ministerstvo zrušilo omezení alkoholu, metanol už nehrozí

1. listopadu 2013 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

panáky

Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek 31. listopadu 2013 ukončilo vyhlášením v celoplošném vysílání televize a rozhlasu platnost mimořádného opatření, kterým loni 27. září zmírnilo prohibici na tvrdý alkohol. Připomněl to mimo jiné server aktuálně.cz.

„Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo ukončení mimořádného opatření ze dne 27. 9. 2012, kterým bylo upraveno pozvolné uvolnění trhu s lihovinami o obsahu etanolu nejméně 20 procent objemových nebo více, včetně tuzemáku a konzumního lihu,“ uvedl úřad.

Prohibici na tvrdý alkohol od 20 procent výše, včetně tuzemáku a konzumního lihu, vyhlásilo ministerstvo loni 14. září kvůli sérii otrav metanolem. Po částečném zmírnění prohibice se do obchodů a restaurací po dvou týdnech vrátily lihoviny vyrobené rok předtím a dříve a také nové láhve s prokázaným původem lihu, tzv. rodným listem.

„Po vyhodnocení současné situace v návaznosti na všechna provedená opatření týkající se kontroly výroby a uvádění na trh lihovin, výsledků šetření Policie ČR a dosavadních výsledků úředních kontrol, bylo rozhodnuto o ukončení mimořádného opatření,“ řekl novinářům hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. Zopakoval také varování před konzumací alkoholu neznámého původu a neoznačených lihovin.

Provozovatelé potravinářských podniků musejí nadále postupovat při obstarávání dokladu o původu lihovin podle nařízení vlády č. 317, kterým se stanoví formulář dokladu o původu některých druhů lihu a destilátu.

Zdroj: www.aktualne.cz, foto Naše voda

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka