Ministerstvo zemědělství pomůže obcím v okolí Želivky

7. října 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

jez řeka Želivka - IMG_8003

Z každého hektolitru vody z vodní nádrže Švihov (Želivka) by se měl do regionu vrátit desetník, což by znamenalo třicet milionů ročně. Informuje o tom server novinkyvysocina.cz.

Uvedený závěr vyplynul z jednání ministra zemědělství Mariana Jurečky se starosty v regionu v tomto týdnu. Součástí pomoci by mělo být podle ministra také urychlení pozemkových úprav, vedoucí ke snížení eroze půdy a tím i ochraně strategického zdroje pitné vody. Jurečka proto vyzval starosty, aby v novém plánovacím období vyplnili žádosti o dotace. Na rozvoj agroturistiky bude připraveno tři čtvrtě miliardy. Na příští rok ministerstvo připravuje také dotační titul i pro povodí Želivky. Starostové se proto začnou věnovat přípravě projektů.

Od roku 1973 do září letošního roku bylo na úpravně vody z vodní nádrže Švihov (Želivka) vyrobeno kolem 4,3 miliardy m3 pitné vody. Největším nebezpečím pro kvalitu vody ve vodní nádrži a následně pro úpravnu vody jsou v posledních dvaceti letech narůstající koncentrace pesticidních látek v přítocích, které několikanásobně převyšují limitní koncentrace. Z plánovaných pěti etap se zrealizovaly pouze tři. Bylo počítáno s opatřeními, která by prospěly kvalitě vody, ale neudělalo se nic. Je nutné do ochrany vody, ale i půdy vracet peníze,“ kritizoval současný stav Oldřich Doležal ze sdružení Čistá Želivka.

Zdroj: www.novinkyvysocina.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace