Ministerstvo zemědělství dosud podpořilo přes 800 protipovodňových staveb

13. srpna 2012 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině , Voda a naše peněženka

169176_295096_IMG_0429

Obyvatele České republiky chrání více než 800 nových protipovodňových staveb, které v posledních letech podpořilo ministerstvo zemědělství. Informoval o tom na dnešní konferenci ministr zemědělství Petr Bendl.  

Deset let od katastrofálních povodní v Čechách a 15 let od povodní na Moravě dokončuje ministerstvo zemědělství důležitou etapu výstavby protipovodňových opatření a připravuje další. „Jednoznačným cílem protipovodňové strategie ministerstva zemědělství je předcházet ztrátám na lidských životech a škodám na majetku. Při stavbě protipovodňových opatření dáváme přednost takovým prostředkům a opatřením, které jsou blízké přírodě,“ řekl Bendl.

První etapu programu budování preventivních protipovodňových opatření zahájilo ministerstvo v roce 2002. Byla zaměřena na území zasažená povodní v roce 1997 na řekách Moravě, Odře a na horním Labi. Do konce roku 2007 vyrostlo na tocích a v jejich okolí 435 protipovodňových staveb, které dnes chrání 315 tisíc lidí a majetek v hodnotě 240 miliard korun. Tato etapa stála více než 4 miliardy korun.

Cílem druhé etapy programu, v letech 2007 až 2013, je zejména vybudovat technická opatření kolem vodních toků, zvýšit retenci vodních ploch a posílit bezpečnost vodních děl například na Vltavě, Tiché Orlici, Ohři a Moravě.  Za 11,5 miliardy korun vznikne do konce roku 2013 přibližně 500 protipovodňových opatření. V současnosti je už dokončeno nebo rozestavěno 388 staveb podpořených více nežsedmimiliardovou dotací.

„Chystáme už další, třetí etapu výstavby protipovodňových opatření. Prioritu dáme takovým krokům, které zvýší schopnost krajiny zadržovat vodu. Vláda už například schválila přípravu navrhovaných opatření ke snížení povodňových rizik v povodí horního toku Opavy a na Bečvě,“ uvedl ministr Bendl.

Jedním ze symbolů povodní v roce 2002 se stala středočeská obec Zálezlice, kde velká voda napáchala škody za 150 milionůkorun. Vesnici v blízké budoucnosti ochrání protipovodňový val, jehož stavba začne letos v září. „Obnovení projektu pozastaveného z finančních důvodů bylo jedním z mých prvních kroků na Ministerstvu. Předpokládáme, že ochranný val v Zálezlicích bude dobudován v příštím roce. Cena za jeho výstavbu dosáhne téměř 160 milionů korun, ale nejdůležitější je, že obyvatelé vesnice, kterou smetla povodeň, budou před podobnými katastrofami už konečně v bezpečí,“ řekl Bendl.

Peníze na protipovodňová opatření poskytuje z větší části úvěr od Evropské investiční banky, státní rozpočet, vlastní zdroje správců vodních toků a místní rozpočty. Při povodních v letech 1997 až2010 zahynulo v České republice 123 lidí. Záplavy způsobily škody za přibližně 174 miliard korun.

Naše voda

 

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka