Miliardová akce Voda zastaví pesticidy z polí

Aktualizováno 26. září 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Voda a naše peněženka

čistá voda

Mimořádně nákladnou akcí rozjelo včera město Plzeň. Podle plzeňské mutace deníku Mladá fronta DNES totiž investuje více než miliardu korun do modernizace úpravny pitné vody.

Na dvě stě tisíc lidí bude po roce 2015 pít kvalitnější vodu z Vodárny Plzeň. Byla totiž odstartována dlouho připravovaná modernizace a rekonstrukce úpravny vody. Akce má být hotova do konce března 2016 a je pro město nutná.  Hrozilo totiž, že jinak by hygienici mohli nechat plzeňskou vodárnu zavřít. Ta nyní sice dodává zdravotně nezávadnou vodu, ale v některých dnech není schopna krátkodobě dodržet hygienické limity pro obsah pesticidů. Nyní má proto od hygieniků povolenou výjimku. Pokud by ovšem nezahájila práce na modernizaci, o výjimku by vodárna zřejmě přišla.

Jan Kretek z vedení Vodárny Plzeň řekl, že při modernizaci se do úpravny vody doplní nové technologie, které dokáží zachytit a odstranit zejména pesticidy. Ty se dostávají do řeky Úhlavy, která je zdrojem vody pro vodárnu, ze zemědělské půdy. „Využije se přitom především vlastností aktivního uhlí. Jeho předností je schopnost absorbovat zejména organické látky. Jeden gram aktivního uhlí má plochu asi deset tisíc metrů čtverečních, kde se organické látky z vody zachycují. Tím je z vody odstraníme, protože přes takové filtry půjde veškerá voda,“ uvedl Jan Kretek.

Erich Beneš z Útvaru pro koordinaci evropských projektů sdělil, že nyní probíhají poslední administrativní kroky nutné k získání evropské dotace. „Dotace z EU je 674 milionů a dotace od státu bude 38 milionů korun,“ uvedl Beneš. Ten tvrdí, že po dokončení akce bude mít Plzeň jednu z nejlepších vod v České republice.

Podle primátora Plzně Martina Baxy letos městu hrozilo, že na modernizaci vodárny nezíská zhruba 700 milionů z EU. Dotaci totiž ohrozily problémy v komunikaci mezi ministerstvem životního prostředí a ministerstvem financí. Na poslední chvíli ve prospěch Plzně zasáhl ministr financí Miroslav Kalousek. Bez dotací by Plzeň měla problém financování modernizace zvládnout. „Nikdy jsme nebyli tak blízko téměř katastrofické události,“ konstatoval Baxa.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – plzeňský kraj, foto Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace