Meteorologové sestavili nové mapy povodňových oblastí a rizik

7. ledna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Liběchov - povodně

Míru ohrožení velkou vodou si mohou zájemci najít na internetu – na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu. Informovalo o tom vysílání Českého rozhlasu.

Uvedené údaje jsou důležité nejen pro úředníky a vodohospodáře, ale hlavně pro lidi, kteří v ohrožených místech žijí. „Na mapě si mohu vybrat rozliv, hloubku. Když bych se podíval na Chrudim, dal pětisetletou vodu, tak zjistím, že v některých částech Chrudimi by byly dva metry vody,“ přibližuje mapy Michal Bareš ze sdružení na ochranu obyvatel Rescueinfo.

„Na mapě můžeme vidět to, jak by vypadala povodeň v okamžiku, kdyby přišla. Podle barev je odstupňováno, jaká by byla kde hloubka, případně si můžeme přepnout nejen hloubku, ale i rychlost toho proudění, můžeme se tam podívat na rozliv. To znamená věci, které, si myslím, by měl znát každý, kdo bydlí v té potenciálně povodňové oblasti,“ dodává Bareš.

Mapy jsou podle něj důležité hlavně pro ty, kdo mají dům či chatu právě v oblastech, kde se  voda může rozlít. „Bylo by dobré se připravit na to, co v tom okolí hrozí. Podle toho se zařídit a připravit si vlastní povodňový plán – přenést věci do vyššího poschodí, přeparkovat auto. Je to ale těžké, při každých povodních vidíme lidi, kteří musí být evakuováni ze střech, protože to možná podcenili,“ říká Michal Bareš.

Mapy s vyznačením rizikových oblastí si můžete prohlédnout na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu: http://cds.chmi.cz

Zdroj: www. rozhlas.cz, ilustrační foto archiv Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka