Město Zlín vyměnilo tři své zástupce v představenstvu VaK Zlín

Aktualizováno 3. února 2015 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Vodovody a kanalizace

vakkk

Město Zlín vyměnilo tři své zástupce v představenstvu společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín. Jejich přijetí bylo hlavním bodem dnešního zasedání představenstva. Město nově zastupují Svatopluk Březík, Roman Dujíček a Zbyněk Domanský. V dubnu mají být zvolení noví členové dozorčí rady VaK za město Zlín a dojde k dalším změnám v orgánech společnosti, řekl ČTK primátor Zlína Miroslav Adámek (STAN).

Kritika vodárenství na Zlínsku patřila k hlavním předvolebním tématům před komunálními volbami ve Zlíně. Řada subjektů kritizovala stávající provozní model, který funguje od roku 2004, uzavřený je na 30 let, kdy infrastrukturu vlastní VaK, provozuje ji však společnost Moravská vodárenská, která je součástí skupiny Veolia Voda. Lidé upozorňují na to, že model je pro město nevýhodný, téměř veškerý zisk jde soukromé společnosti. Věc se řeší v několika soudních sporech.

Loni brněnský krajský soud rozhodl o neplatnosti valné hromady z roku 2004, která umožnila převod části podniku. Představenstvo VaK se však proti rozhodnutí odvolalo a věc řeší Vrchní soud. Vedení města, které má v orgánech VaK své zástupce, tento krok nedovedlo vysvětlit. Po volbách, ve kterých Adámek svůj post obhájil, oznámil, že ve vedení společnosti budou změny. Město vlastní ve VaK 47 procent akcií. Za vodné a stočné se letos na Zlínsku platí 86,12 koruny, jde o nejvyšší cenu v kraji.

Tři noví členové nahradili v představenstvu Jaromíra Šebíka, Františka Fuska a Tomáše Pekaře. Nové vedení chce připravit možné varianty vývoje společnosti. „Především je to důkladné vyhodnocení odborných provozně-ekonomických a právních analýz, obsahujících hodnocení současného stavu, ale také možné varianty dalších kroků,“ uvedl Březík, podle kterého by mělo dojít k otevření společnosti směrem k akcionářům i veřejnosti.

Zdroj: ČTK

 

 

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace