Město Litvínov obnovilo pramen na Studničním vrchu

Aktualizováno 6. října 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

IMG_1558 pramen

Obnova Studničního vrchu, odpočinkového a výletního místa nad Litvínovem, úspěšně pokračuje. Píše o tom server usteckenovinky.cz.

Obnovou vzniklo odpočinkové turistické místo na úpatí Studničního vrchu. Místo v zářezu do svahu je zajištěno kamennými stěnami ve tvaru otevřeného U o výšce 1,3 metru a dlažbou. Boční stěny směrem ke komunikaci kopírují terén. Součástí stavby jsou lavičky a informační tabule. Rozpočtové náklady stavby byly 365 tisisíc korun bez DPH. Práce odvedla firma R-test, která vzešla jako vítězná z výběrového řízení, a to s nabídkovou cenou 230 tisíc korun bez DPH.

„Pramen původně sloužil ke koupelím v místních sirnato-železitých lázních, ale voda z něj v žádném případě není určena k vnitřnímu užívání. Je silně železitá a její rozbory ukázaly, že není vhodná k pití,“ upozorňuje Jana Břečková z odboru regionálního rozvoje a investic Městského úřadu v Litvínově.

Na město Litvínov nyní navážou také Lesy ČR, které se rozhodly obnovit nad pramenem tzv. Czedikův gloriet. „Půjde o celodřevěnou stavbu s vyhlídkou na okolí. Vlastními prostředky zajistíme také úpravy okolí včetně obnovení pěšinky ke glorietu,“ řekla k projektu Anita Hovorková z Lesní správy Litvínov. Lesy ČR předpokládají, že začnou stavět ještě letos.

Obnova Studničního vrchu jako turistické atrakce je výsledkem aktivity Klubu přátel historie Litvínovska.

Zdroj: www.usteckenovinky.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině