Města a obce na Kroměřížsku chystají dohodu ve VaK Kroměříž

2. září 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

studna stará - IMG_7285

Města a obce chystají akcionářskou dohodu ve společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK). Informuje o tom zpravodajství ČTK s tím, že dohoda má zajistit její stabilitu, sociálně přijatelnou cenu vody a zabránit převodu firmy do soukromých rukou.

Kroměříž, Morkovice-Slížany, Dřínov a Zborovice spolu drží asi 51,5 procenta akcií. Dohodu již schválili zastupitelé Kroměříže, nyní jsou na řadě další obce. Novinářům to dnes řekl starosta Kroměříže Jaroslav Němec. Podle něj se účastníci dohody dosud domlouvali neformálně. „Dali jsme nyní naší spolupráci nějaký právní rámec,“ uvedl kroměřížský starosta. Dohoda stanovuje například způsoby komunikace mezi účastníky a řeší případná předkupní práva a převody i nákupy akcií. To by mělo zaručit, že většina akcií nepřejde do rukou privátních společností, které v jiných regionech inkasují zisk z vodáren, aniž by se staraly o infrastrukturu.

Obyvatelé těchto oblastí navíc mají vodu dražší než lidé na Kroměřížsku. VaK Kroměříž se v minulosti stal opakovaně předmětem zájmu soukromých firem, většinu akcií ve společnosti ale stále drží města a obce. Jen díky tomu VaK čerpá evropské dotace na obnovu infrastruktury. „Chceme vytvořit jednoznačný blok obcí, které mají přes 51 procent akcií a mohou se tak bránit ataku nájezdníků, kteří by chtěli společnost ovládnout,“ řekl starosta Morkovic Pavel Horák. Podle Němce dohoda navíc nepoškodí akcionáře, kteří se jí neúčastní. „Chceme ekonomický provoz s přijatelným ziskem. Nechceme ale zvyšovat cenu vody. Dnešní cena vody je jedna z nejlepších v rámci celé České republiky a v tomto trendu chceme pokračovat,“ řekl Němec. Dohoda je podle něj do budoucna otevřena i pro další obce, které by chtěly přistoupit. Dohoda, pokud ji schválí všechna zastupitelstva, by měla platit 30 let.

Kroměříž má nyní ve VaK 46,31 procenta akcií, Dřínov přes tři procenta, Morkovice asi 1,2 procenta a Zborovice zhruba 0,9 procenta. Celkem 37 procent akcií patří městům a obcím, které ale výkon svých akcionářských práv před lety prodaly. Nyní jej drží společnost Česká infrastrukturní. Zbytek akcií Vak patří více než 200 drobných akcionářů.

Kroměřížské zastupitelstvo nebylo při hlasování jednotné. Zdrželi se dva zástupci hnutí ANO včetně místostarosty a poslance Radka Vondráčka. Podle něj bylo hlasování předčasné a bod se měl z programu stáhnout. Starosta Němec a většina radních měli podle něj opačný názor. „Báli se ataku na zastupitele,“ řekl Vondráček ČTK s tím, že s 95 procenty dohody souhlasí. Podle něj je ale třeba upravit podmínky budoucího přístupu dalších obcí. „Každý z účastníků dohody by ho mohl zablokovat,“ řekl Vondráček. Obce a města by podle něj měly výkon svých akcionářských práv od České infrastrukturní odkoupit zpět. Platnost jejich smluv podle něj vyprší zhruba za pět let, společnost ale může využít opci na dalších 25 let.

VaK zásobuje vodou okres Kroměříž i městys Nezamyslice na Prostějovsku, celkem 105.000 lidí. Vodné a stočné letos činí 73,44 koruny za metr krychlový vody.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace